Novinky

Raketomet RM-70 „Přemysl“ bude brzy přeorávat ukrajinská pole v boji proti ruské agresi

Nekompromisní palebná síla. To je raketomet československé výroby RM-70. Právě v těchto dnech se na jeden z nich po generální opravě v STV GROUP skládají občané České republiky v rámci sbírky Dárek pro Putina.

Dárcovská kampaň, která byla spuštěna na první výročí ruské agrese na Ukrajině, navíc zahrnuje i symbolických 365 raket 122mm GRAD, kdy každá raketa určená k ničení invazních jednotek představuje jeden den války na Ukrajině.

 

Raketomet RM-70 je generačním souputníkem sovětského raketometu BM-21 a byl do Československé armády zaveden v roce 1971. I přes to však zůstává účinnou zbraní s drtivým účinkem i na moderním bojišti. Stejně jako ruská obdoba má raketnici na 40 raket ráže 122mm GRAD, na rozdíl od ruské verze ale uveze na pancéřovaném podvozku Tatra 813 8x8 další zásobník s dalšími 40 raketami pro rychlé přebití všech raketnic. To minimalizuje čas potřebný k přípravě na další palebný úkol na horizont několika málo minut. Je možné střílet jednotlivé rakety nebo kompletní salvu.

RM-70 (foto Michal Šula Seznam zprávy)

Pojmenování raketometu Přemysl po mytologické postavě českých a slovanských dějin Přemysla Oráče není náhodou. Jedna salva „přeorá“ plochu o rozloze zhruba 3 hektary. Koncentrované výbuchy čtyřiceti raket v cíli mají nejenom tříštivo-trhavý účinek včetně ničení opevněných postavení nepřítele, pěchoty, dělostřelectva, logistických uzlů a obrněných cílů, ale zároveň snižují koncentraci kyslíku v cíli pod kritickou úroveň s fatálním účinkem pro pěchotu.

 

„Čeští občané od začátku invaze ukazují neuvěřitelnou míru solidarity s napadenou Ukrajinou. Veřejná sbírka ve spolupráci s kampaní Dárek pro Putina na vojenský materiál, jakým je raketomet RM-70, je toho zářným příkladem. Raketomet Přemysl pro Ukrajinu symbolizuje společné úsilí české společnosti, obranného průmyslu a vlády podporovat ty, kteří se brání ruské snaze okupovat jejich vlast. Koordinační role Ministerstva obrany je důležitá pro identifikaci potřeb ukrajinských ozbrojených sil. Je to však i povinnost, aby mohla česká veřejnost i nadále touto formou podporovat Ukrajinu.“, uvedla Jana Černochová, ministryně obrany České republiky.

David Hác, předseda správní rady STV GROUP okomentoval iniciativu sbírky právě na tento raketomet: „Na raketometu RM-70 Přemysl jsme odvedli přes dva tisíce hodin práce. Je po kompletní opravě a je připraven k nasazení tam, kde je teď nejvíce potřeba – tedy na Ukrajině. Věříme, že bude platný a brzy začne získávat „čárky“ za přesné zásahy proti agresorům. Chtěl bych také vyjádřit velký respekt a dík všem občanům České republiky, kterým není bezpečnostní situace lhostejná a přispívají k jejímu řešení nejenom finanční podporou dodávek zbraní a munice pro těžce zkoušenou Ukrajinu, ale pomáhají i v jiných sbírkách. A to ať už finančních nebo materiálních s cílem zajistit vojenskou nebo humanitární pomoc, nebo se jakkoli podílí na pomoci Ukrajincům vyhnaným válkou ze svých domovů do zahraničí.“

Martin Ondráček, spoluautor iniciativy Dárek pro Putina, uvedl: „Každý den války, kterou vede Putinův režim proti Ukrajině nás přesvědčuje o tom, že jediné, co může konflikt rychle ukončit jsou zbraně. A máme radost, že nejsme zdaleka jediní, kdo si to myslí. Každá zbraň, která se ukrajinské armádě dostane do rukou přibližuje konec války, která musí skončit vyhnáním ruské armády z celého území Ukrajiny."

https://www.zbraneproukrajinu.cz/kampane/raketomet-premysl-pro-ukrajinskou-armadu

Autor: zbraneproukrajinu.cz Tisková zpráva v souvislosti s mediální podporou kampaně